International Piano and Strings Competition 2013

The American Protégé International Piano and Strings Competition 2013 is open to school students and adults of all nationalities and countries.

All instruments, including piano, strings, voice and winds are welcome to participate in the Competition.

Participants are required to submit video/audio recording materials for the audition.

 Piano and Strings Competition 2012 Winners List       Piano and Strings Competition 2012 Recital Program

Awards

Winners Concerts will take place on

    Sunday, March 3, 2013 at 7:30 PM at the Weill Recital Hall at Carnegie Hall

    Sunday, March 17, 2013 at 7:30 PM at the Weill Recital Hall at Carnegie Hall

    Sunday, March 31, 2013 at 7:30 PM at Weill Recital Hall at Carnegie Hall

    Monday, May 27, 2013 (Memorial Day) at 3:30 PM and 7:30 PM at Weill Recital Hall at Carnegie Hall

    Sunday, November 3, 2013 at 7:30 PM at Weill Recital Hall at Carnegie Hall

    Saturday, November 30, 2013 (Thanksgiving Weekend) at 11:30 AM at Weill Recital Hall at Carnegie Hall in New York City

Judges' Distinction Award and other Special Awards may be granted based on the judges recommendations.

Judges

Four qualified judges were evaluating audition materials. All judges were independent; their students were not allowed to apply to this Competition.

Dr. Sophya Genis was invited as a Chairwoman of the Competition 2012. A graduate of the Moscow Gnessin Academy of Music, Mrs. Genis holds a Doctor of Music Arts Degree. She studied piano with such renowned professors as Alexander Yoheles, Yakov Milstein and Yakov Zak.

 

American Protégé
International Piano and Strings Competition 2013
Results:
Name Age Country/State
Age Group 6 to 10:
First Place Winners
Harmony Zhu, piano 7 Richmond Hill, Canada
Student of Li Wang
Michelle Stern, violin 9 Douglaston, NY
Student of Anna Heifetz
Jasper Heymann, piano 10 New York, NY
Student of Cosmo Buono
Tsotne Sidamonidze, piano 10 Tbilisi, Republic of Georgia
Student of Nato Magalashvili
Charlotte Miles, cello 10 Melbourne, Australia
Student of David Berlin
Second Place Winners
Ryan Wang, piano 5 West Vancouver, Canada
Student of Fafan Xiao
Xinyi Wang, piano 5 Vancouver, Canada
Student of Fafan Xiao
Anna Wang, piano 8 Westford, MA
Student of Yeehan Wu
Dylan Wu, cello 8 Manhasset, NY
Student of Minye Clara Kim
Anne-Marie Wnek, violin 8 Germantown, MD
Student of Rebecca Henry
Kyle Chen, piano 9 Bayside, NY
Student of Yuka Yoshino
Celena Ho, piano 9 Brooklyn, NY
Student of Dr. Tian Song
Matthew Ho, violin 9 Plano, TX
Student of Hsing Yi Lin
Tarisa Chanpong, piano 9 Bangkok, Thailand
Student of Dr. Pornphan Banternghansa
Ursula Hardianto, piano 9 La Jolla, CA
Student of Ariel Yang
Josephine Chan, piano 9 San Francisco, CA
Student of Meikui Matsushima
Zhiyu Zhang, cello 10 Shanghai, China
Student of Liu Dahai
Wiley Skaret, piano 10 Oakton, VA
Student of Dr. Marjorie Lee    
Rio Mangini, piano 10 Sherman Oaks, CA
Student of Gayane Sahakyan
John Zhao, piano 10 Midvale, UT
Student of Dr Lu, Ning and Dr Lu, Deng Jie
 
Third Place Winners
Patricia Zhuge, piano 6 San Jose, CA
Student of Yu Na and Qi Kai
Malvyn Lai, piano 7 San Diego, CA
Student of Dr. Irina Bendetsky
Kei Obata, violin 7 Mamaroneck, NY
Student of Keita Fukushima
Glenda Tay, piano 7 Singapore
Student of Christine Gan
Carol Chen, violin 8 Elmhurst, NY
Student of Yuanlin Chen
Kayla Cao, piano 9 Tulsa, OK
Student of Tatyana Lantos
Zoya Yan, violin 9 Eastchester, NY
Student of I Hao Lee
Bryan Kim, violin 9 Blacksburg, VA
Student of Vladimir Kromin
Lim Roxan, cello 9 Kuala Lumpur, Malaysia
Student of Tan Poh Joo
Aleena Li, piano 10 Overland Park, KS
Student of Ying-Yu Emily Yeh
Yifei Teng, piano 10 Beijing, China
Student of Teng Shichu
Yuri Taguchi, piano 10 Mamaroneck, NY
Student of Dr. Irena Portenko
Azalea Kelley, piano 10 New York, NY
Student of Dr. Emily White
Grace Lee, piano 10 Cypress, TX
Student of Mei Rui
Eilene Lee, violin 10 Leonia, NJ
Student of Dr. Yu Jeong Lee
Isabelle Brown-Lyden, cello 10 Alameda, CA
Student of Marcie Brown
   
Violin Duo:
Tyler Tan, violin 8 Cheshire, CT
Jessica Tan, violin 12 Cheshire, CT
Students of Shan Jiang
Honorable Mention
Caleb Lin, violin 7 Morganville, NJ
Student of Jung Won Yoon
Tyler Tan, violin 8 Cheshire, CT
Student of Shan Jiang
Celine Wang, piano 9 Williamsville, NY
Student of Violeta Arakelova
Jimena Rodríguez, piano 9 San José, Costa Rica
Student of Dr. Alexandr Sklioutovski, Tamara Meltser
and Valentina Tumanova
Vivian Guo, piano 9 Scarsdale, NY
Student of Ms. Hong Wang
Anthony Tan, Piano 9 Irvine, CA
Student of Miranda Wu
Dylan Giglio, piano 10 Pelham, NY
Student of Natalia Budyonny
Max Lim Juan, violin 10 Kuala Lumpur, Malaysia
Student of Tan Poh Kim
Lexine Feng, cello 10 Duluth, GA
Student of Guang Wang
Clara Haslop, piano 10 Santa Monica, CA
Student of Natalie Dalschaert
Olga Kaminsky, violin 10 Brookline , MA
Student of Lilia Muchnik
Age Group 11 to 14:
First Place Winners
Brielle Perez, piano 11 Oradell, NJ
Student of Michael Thomopoulos
Megan Rabe, violin 12 Clarksville, MD
Student of Rebecca Henry
Mariam Chankvetadze, piano 12 Tbilisi, Republic of Georgia
Student of Nato Magalashvili
Gwyneth Campbell, piano 13 New York, NY
Student of Jeffrey  Campbell
Areg Navasardyan, violin 13 Yerevan, Armenia
Student of Gagik Smbatyan
Erin Chen, piano 13 Cupertino, CA
Student of Nataly Gingis
Ilias Fourati, piano 14 Mount Kisco, NY
Student of Victoria Mushkatkol
Joshua Ng, piano 14 Ipoh, Malaysia
Student of Kok Kee Boon
Samantha Silverstein, violin 14 New Providence, NJ
Student of Khullip Jeung
Giovanni Andrea Zanon, violin 14 Castelfranco Veneto, Italy
Student of Roberto Zedda
and Maurizio Sciarretta
Derek Louie, cello 14 New York, NY
Student of Clara Kim
Patrick Pan, piano 14 Houston, TX
Student of John Weems
and Professor Nancy Weems
Second Place Winners
David Kwak, violin 11 Phoenix, AZ
Student of Susanne Rothaar
Maria Lakisova, violin 11 Vernon Hills, IL
Student of Drew Lecher
Shira Fertel, violin 11 Baltimore, MD
Student of Emily Price
Kendra Lee, cello 11 Irvine, CA
Student of Sarah Koo
Daniel Seog, violin 12 Tenafly, NJ
Student of Khullip Jeung
Eunice Park, violin 12 Wayne, NJ
Student of Dr. Yu Jeong Lee
Tiffany Xu, piano 12 Sandy, UT
Student of Jie Lu and Ning Lu
Christy Cheung, piano 12 Brooklyn, NY
Student of Dr. Tian Song
Sean Lee, piano 12 Irvine, CA
Student of YoungSook Kang
Natasha Saputra, piano 13 Mason, OH
Student of Takako Hayase
Sophia Wong, piano 13 Houston, TX
Student of Dr. Mei Rui
David Lu, piano 14 Douglaston, NY
Student of Siyuan Zhou
Jack Li, piano 14 Irvine, CA
Student of Dr. Sam Chou
Billy Wu, piano 14 Bellevue, WA
Student of Michi Hirata North
Szuyu Su, piano 14 Tainan City, Taiwan
Student of Chaoyin Chen
Velimir Kiosev, piano 14 Sofia, Bulgaria
Student of Emilia Kaneva
Amber Wolf, piano 14 Newton, MA
Student of Yoshie Akimoto
Thomas Nickell, piano 14 New York, NY
Student of Thomas Osuga
Yu Chun Cheng, viola 14 Tainan City, Taiwan
Student of Tomizawa Naoko
Andrew Kirjner, violin 14 New York, NY
Student of Elizabeth Faidley
Emily Kerr, violin 14 Ridgefield, CT
Student of Shan Jiang
Julia Zhu, violin 14 San Diego, CA
Student of Hernan Constantino
Katherine Woo, violin 14 Greer, SC
Student of Deirdre Hutton
Memie Osuga, cello 14 New York, NY
Student of Alex Croxton
     
Piano Duo/Four Hands:
Heather Huh, piano 14 Irvine, CA
Student of Young Sook Kang
Joshua Yoo, piano 14 Irvine, CA
Student of Young Sook Kang
Third Place Winners
Alexandra Nantier, cello 11 Faitfax Station, VA
Student of Dr. John Gevorkian
Ayane Nakajima, piano 11 New York, NY
Student of Dr.Hiromi Fukuda
Victor You, piano 11 Woodbridge, CT
Student of Ludmila Ozeryansky
Gabrielle Valerie Basuki, piano 11 Surabaya, Indonesia
Student of Edith Claudia Atmadja
Hyun Gyu Seo, violin 12 Fresh Meadows, NY
Student of Jungwon Yoon
Annaliese Wee, piano 12 New York, NY
Student of Irina Morozova
Ava Hojreh, piano 12 Irvine, CA
Student of Dr. Bella Tseng
Linna Yao, violin 12 Scarsdale, NY
Student of Mr. Yang Xu
Rebecca Slater, violin 12 Summit, NJ
Student of Khullip Jeung
Ethan Shen, piano 13 Cumming, GA
Student of Keli Xu
Yuchen Gu, piano 13 Beijing, China
Student of Teng Shichu
Mary Anne Lee, piano 13 San Marcos, CA
Student of Inessa Litvin
Herbert Santoso, piano 13 San Marino, CA
Student of Michelle Jo Santoso
Alice Tang, piano 14 Alpharetta, GA
Student of Ping Xu
Daniel Yoon, piano 14 Frederick, MD
Student of Dr. Scott Beard
Alexia Lee, piano 14 Norwood, NJ
Student of Theresa Kim
Joyson Zhang, piano 14 Houston, TX
Student of Dr. Clive Swansbourne
Honorable Mention
Irene Yi, cello 11 Tenafly, NJ
Student of Julia Minjeong Kang
Andrew Do, cello 11 Irvine, CA
Student of Sarah Koo
Alexander Zhang, violin 11 Trubmull, CT
Student of Shan Jiang
Helena Stojanov, piano 11 Belgrade, Serbia
Student of Jelena Mazibrada
and Nena Vujosovic
Joshua Lin, violin 11 Morganville, NJ
Student of Jung Won Yoon
Sonal Gupta, viola 12 Princeton, NJ
Student of Mr. Paul Manulik
and Hanfang Zhang
Gillian Schneider, piano 12 Scarsdale, NY
Student of Dr. Efrem Briskin
Christine Yang, piano 13 Cumming, GA
Student of Frances Yao
Jeffrey Weiner, piano 14 Tenafly, NJ
Student of Jungeun Kim
Olivia Long, piano 14 St Louis, MO
Student of Wen Shen
Emmalee Calvert, piano 14 Dripping Springs, TX
Student of Shannon Trompeter
Age Group 15 to 17:
First Place Winners
Megan Lee, piano 15 Hudson, OH
Student of Sean Schulze
Hyeri Bae, piano 15 Suwanee, GA
Student of Anatoly Sheludyakov
Spencer Sharp, violin 15 Marion, IL
Student of Dr. Won-Bin Yim
Michael Won, cello 15 Englewood Cliffs, NJ
Student of Minhye Clara Kim
Minira Najafzada, piano 15 Baku, Azerbaijan
Student of Zemfira Huseynova,
Mahizar Shabanbayova and Nigar Najafova
Alan Cha, piano 16 Cortlandt Manor, NY
Student of Tatiana Goncharova
Andrew Chan, piano 16 Palo Alto, CA
Student of Lena Grozman
Miru Osuga, violin 16 New york, NY
Student of Ann Setzer
Skye Kinlaw, violin 17 Frederick, MD
Student of Rebecca Henry
Jiwon Park, piano 17 Fort Wayne, IN
Student of Dr. Robert Palmer
Lucas McCabe, piano 17 Manalapan, NJ
Student of Alan Wasserman
Elias Butterfield, piano 17 Encinitas, CA
Student of Inessa Litvin
Piano Duo/Four Hands:
Serina Chang, piano Duo 15 New York, NY
Alison Chang, piano Duo 18 New York, NY
Students of Yegor Shevtsov
   
"Opus 321" Piano Trio:
Katherine Park, violin 15 Irvine, CA
Student of Dana Freeman
Matthew Gustafson, cello 16 Long Beach, CA
Student of Sarah Koo
Natalie Cernius, piano 16 Newport Beach, CA
Student of Ana Maria Eckstein
 
Second Place Winners
Max Ma, piano 15 Newcastle, WA
Student of Nino Merabishvili
Mimi Weihong Meng, piano 15 Vancouver, Canada
Student of Fafan Xiao
Stephen Wang, piano 15 Bellaire, TX
Student of Mr. Weems John
Irene Jeong, cello 15 Palo Alto, CA
Student of Jonathan Koh
Rochelle Lewis, cello 16 Irvine, CA
Student of Sarah Koo
William Hume, Piano 16 Yorktown, VA
Student of Dr. Anna Kijanowska
and Susan Starr
Jason Kim, piano 16 San Diego, CA
Student of Bernadene Blaha
Alexander Zhang, piano 16 Jamison, PA
Student of Joy Mary Kiszely
Yihao Yang, piano 16 New York, NY
Student of Spencer Myer
and Jamie Goodnow
Stephen Lee, piano 16 New York, NY
Student of Dr. Amy Gustafson
Yunheng Zhu, piano 16 San Diego, CA
Student of Inessa Litvin
Xinran Wang, piano 17 Beijing, China
Student of Jin Aiping
Mingcheng Yu, piano 17 Alpharetta, GA
Student of Ping Xu
Daria Barabanova, piano 17 Moscow, Russia
Student of Tatyana Titova
James Choi, violin 17 Cockeysville, MD
Student of Klara Berkovich
Beatrice Zanon, violin 17 Castelfranco Veneto, Italy
Student of Sonig Tchakerian
Solomon Oak, violin 17 Harrington Park, NJ
Student of Dr. Yu Jeong Lee
Hoseon Sue Choi, violin 17 Devon, PA
Student of Guillaume Combet
Jiha Min, violin 17 New York, NY
Student of Min Sun Kim
Piano Duo:
Ingrid Cai, violin 16 Johns Creek, GA
Student of Yang Que
Catherine Xie, piano 16 Johns Creek, GA
Student of Ping Xu
Third Place Winners
Sienna Tabron, piano 15 Wilkes Barre, PA
Student of Pamela Carroll
Kevin Chen, piano 15 San Marino, CA
Student of Jenny Shin
Joanne Do, violin 15 Irvine, CA
Student of Yookyung Oh
Daniel Cheng, viola 15 Singapore
Student of Luo Biao
Celine Chang, cello 15 Carpinteria, CA
Student of Min Young Park
Sebastian Wilbert Basuki, piano 15 Surabaya, Indonesia
Student of Edith Claudia Atmadja
Hueyjong Shih, violin 16 North Potomac, MD
Student of Chienmo Wu
Ingrid Cai, piano 16 Johns Creek, GA
Student of Ping Xu
Ingrid Cai, violin 16 Johns Creek, GA
Student of Yang Que
Vijay Reddy, cello 16 Anaheim Hills, CA
Student of Sarah Koo
Katherine Gershfeld, piano 16 Cheshire, CT
Student of Bella Keyzner
Yohan Kwon, piano 16 Old Greenwich, CT
Student of Mrs. Rebecca Leigh
David Weiner, piano 16 Tenafly, NJ
Student of Jungeun Kim
Timur Seckin, piano 16 Brooklyn, NY
Student of Vlademir Yudilevich
Justin Lee, piano 16 Duluth, GA
Student of Lois Finlay
William Yang, piano 17 Johns Creek, GA
Student of Ping Xu
Jisoo Mun, violin 17 Irvine, CA
Student of Haroutine Bedelian
Benjamin Lei, violin 17 Poughkeepsie, NY
Student of Betty-Jean Hagen
Linda Zhou, piano 17 Marietta, GA
Student of Ping Xu
Preston Jordan Lim, cello 17 Vancouver, Canada
Student of Joseph Elworthy and Alex Lim
Kotaro Tsutsumi, violin 17 Irvine, CA
Student of William Fitzpatrick
Honorable Mention
Sanchitha Balasubramanian, Piano 15 Monmouth Junction, NJ
Student of Gary Madison
Shuang Teng, piano 16 Basking Ridge, NJ
Student of Daniel Cataneo
Edward Yoon, piano 16 River Edge, NJ
Student of KyungMi Nam
Joshua Tam, piano 17 Duluth, GA
Student of Dr. Elena Cholakova
Sreejata Munsi, piano 17 Berwyn, PA
Student of Katarzyna Marzec-Salwinski
College students and professional musicians
First Place Winners
Xiaohui Yang, piano 21 Philadelphia, PA
Student of Ignat Solzhenitsyn
Fanya Lin, piano 23 Ogden, UT
Student of Yu-Jane Yang
Shanshan Wang, piano 23 Roslindale, MA
Henry Chen, cello 23 Rochester, NY
Student of Steven Doane
and Ronald Leonard
Tye Austin Hoseclaw, classical guitar 23 Ashland, OR
Student of James Edwards
Bingxia Lu, cello 24 Los Angeles, CA
Student of Ralph Kirshbaum and Liwei Qin
Seo Hyun Lee, violin 24 Bloomington, IN
Student of Ik Hwan Bae
Jisun Kim, cello 24 Los Angeles, CA
Student of Andrew Shulman
and Alan Harris
Viriany Setiosa, piano 25 Indonesia
Student of Nina Svetlanova
and Ubaldo Diaz Acosta
Dmitry Silvian, cello 25 Paris, France
Student of Michel Strauss
Seohee Byun, violin 26 Urbana, IL
Student of Nelson Lee
Doyeon Kim, piano 26 Ann Arbor, MI
Student of Arthur Greene
Sina Kloke, piano 26 Yonkers, NY
Student of Prof. Matti Raekallio
Sun Min Kim, piano 27 Rochester, NY
Student of Nelita True
György Lakatos, violin 27 Budapest, Hungary
Student of Szenthelyi Miklos
Jacob Ertl, piano 28 Indiana, PA
Student of Nelita True
Maria Bessmeltseva, violin 29 Bowling Green, OH
Jungae Woo, piano 29 Minneapolis, MN
Student of Alexander Braginsky
ChunChi Chang, piano 29 Minneapolis, MN
Student of Alexander Braginsky
Jovanni Rey de Pedro, piano 30 Jackson, MS
Jooeun Pak, piano 31 Bloomington, IN
Student of Menahem Pressler
and Edmund Battersby
Dahm Huh, viola 31 New York, NY
Shearom Chung, viola 32 Fairfax, VA
Cole Burger, piano 33 Bowling Green, OH
Minjeong Lee, piano 33 East Lansing, MI
Student of Doborah Moriarty
Ji Young Yoo, piano 34 Palisades Park, NJ
Student of Reiko Shigeoka Neriki
and Deborah Moriarty
Jeong Ja Shim, piano 34 White Plains, NY
Hyejin Kim, viola 34 Laurel, MD
Student of Tsuna Sakamoto
Piano Duo:
Yun Jung, violin 28 Vancouver, Canada
Student of Scott Flavin
Adriana Teodoro Dier, piano 28 Coral Gables, FL
Student of Santiago Rodriguez
and Paul Posnak
Violin and Piano duo:
Jiyong Kim, violin 31 Cincinnati, OH
Student of Dr. Won-Bin Yim
Jeongin Kim, piano 33 Cincinnati, OH
Student of Michael Chertock
Piano Duo, four hands:
Kristina Budvytyte, piano 21 Shilute, Lithuania
Adele Daunoraviciute, piano 21 Klaipeda, Lithuania
Students of Tatjana Romashkina
Liberté String Quartet:
Insun Kim, 1st violin 31 Seoul, South Korea
Student of Anton Miller
Hyunah Chang, 2nd violin 30 Boston, MA
Yunjoo Cho, viola 30 Seoul, South Korea
Student of CJ Chang
Hyejee Kang, cello 24 Seoul, South Korea
Second Place Winners
Oh Hyun Kwon, Viola 21 Seoul, South Korea
Student of Prof. Eun Sik Choi
Molly Goldman, viola 22 Rochester, NY
Student of Carol Rodland
Ines Andrade, piano 23 New York, NY
Student of Jose Mendez
Adam von Housen, violin 23 Acworth, GA
Student of Helen Hwaya Kim
Ali Puskulcu, violin 23 New York, NY
Student of Rosa Fain
Yao Lin, piano 25 DeKalb, IL
Student of William Goldenberg
Chen Wang, piano 26 Guangdong, China
Student of Wang Yadan
Alexander Zlatin, piano 28 Hempstead, NY
Student of Tamara Poddubnaya
Claire Wang, piano 29 Northridge, CA
Student of Ming Tsu
and David Roitstein
Mikyung Lim, piano 42 Buena Park, CA
Student of Adam Wodnicki
Suhyoung Park, piano 47 Champaign, Il
Student of Prof. William Heiles
Amateur Category:
Sara Ma, piano 18 Salt Lake City, UT
Student of Ya Liu
James Choi, cello 24 Philadelphia, PA
Student of Audrey Nodwell
Christine Lee, piano 34 Santa Clarita, CA
Student of Akiko Hasunuma
Third Place Winners
Lok Yan Charlotte Tang, piano 19 Richmond, VA
Student of Eos Cheng
Hao Zhang, piano 19 Jinan, China
Student of Chuan Qin
David Abdurachmanov, piano 24 Jamaica, NY
Student of Donald Pirone
Andrew Focks, piano 24 Houston, TX
Student of Jon Kimura Parker
Yoon Hye Ji, piano 32 Gaithersburg, MD
Student of Andrew Cooperstock
Honorable Mention
Jingyu Xiao, piano 32 Santa Clara, CA
Sungyo Lee, piano 35 Denton, TX
Student of Adam Wodnicki
Asaki Nakagawa, piano 47 Wynnewood, PA
Yuksel Dural, piano 63 Ankara, Turkey
Amateur Category:
James Cheung, piano 35 Los Angeles, CA
Kingsley Matthew, piano 42 New York, NY
Student of Emily White

 

CONGRATULATIONS TO ALL WINNERS!